حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

سیر گذشت و تغییرات پیراهن های مردانه و انواع آن

سیر گذشت و تغییرات پیراهن های مردانه و انواع آن

پیراهن مردانه دارای پیشینه ای طولانیست که در ادامه برایتان شرح میدهیم :

 

پیراهن های مردانه با تنوعی که در طرح و رنگ و مدل خود دارند ، به یکی از محبوب ترین پوشاک برای آقایان تبدیل شده اند.

از ابتدای پیدایش پیراهن ها تا قرن هجدهم از آن ها به عنوان لباس زیر(زیرپوش) استفاده میشد و تنها قسمت بالایی یعنی یقه ی آن قابل رویت بود ، در آن زمان شغل هایی وجود داشت که باعث آسیب رساندن به پیراهن میشد و تعداد کمی از مردم آن هم از قشر ثروتمند قادر به پوشیدن پیراهن و توانایی شستن چند باره ی آن بودند .

طرح های امروزی پیراهن از اواخر قرن ۱۹ ارائه شد و شرکت Brown & Davis توانست اولین پیراهن هایی که در قسمت سینه دارای دکمه بوده را ارائه کند .

تاپیش از این پیراهن ها دارای یک مدل بوده و اجباراً باید از قسمت سر به تن میشدند ،طراحی شرکت Brown & Davis باعث تبدیل پیراهن به یکی از لباسهای محبوب آقایان شد .

از همان زمان تا امروزه پیراهن های دارای رنگ سفید نشانه ادب بوده و در مراسم های مهم همواره مورد استفاده قرار می گیرد . در اواخر قرن ۱۹ میلادی پیراهن ها با طراحی جدید راه راه موفق به تبدیل خود به بخشی از استایل رسمی و اداری(البته به سختی ) شدند.

تنوع یقه :

از گذشته تا به امروز تقریباً مهم ترین قسمت پیراهن یقه ی آن بوده ، در قرن های گذشته اندازه دور گردن در انتخاب طرح یقه تأثیر گذار ترین مورد بوده و پهنای یقه با توجه به اندازه دور گردن فرد دوخته میشد . البته در آن زمان تنها تفاوت پیراهن ها یقه ی آن ها بود که دو مدل ایستاده و معمولی داشتند . یقه ایستاده تا اواخر قرن ۱۹ به علت داشتن تنوعی بالا بسیار محبوب بوده .

در آن زمان یقه ها به صورت جداگونه ای برش زده می شدند و پیرهن ها قابلیت تعویض یقه و شستشوی آن به صورت مجزا از دیگر اجزای پیراهن امکان پذیر بود .

پیراهن های امروزی در اواخر جنگ جهانی اول پدید آمدند و از آن دوره تا امروز دارای تغییر فاحشی نبودند ، تنها با کنار رفتن جلیقه از سری ملزومات پیراهن ، جیب به طراحی پیراهن اضافه شد.

ویژگی های یک پیراهن خوب :

دقت در دوخت به طور حتم مهم ترین فاکتور برای ارزیابی یک پیراهن است ، الگوی خوب و هماهنگی تمام اجزا با هم نیز در تولید یک پیراهن خوب موثر اند.

تعداد بخیه ( دوخت های روی پیراهن ) هرچه بیشتر ، استحکام آن نیز بیشتر ، مناسب ترین تعداد ۸ عدد در یک سانتی متر بوده و این تعداد از موج روی درز پیراهن پس از شستشو جلوکیری میکند .

یک پیراهن مناسب باید دارای دکمه برای یقه باشد یا در صورت نداشتن دکمه باید تلق جداساز گوشه یقه را داشته باشد.

یکی دیگر از فاکتور های تناسب ، جفت سازی سرشانه و آستین در پیراهن های راه راه است .

دکمه سرآستین از فاکتور های زیبایی پیراهن بوده و داشتن پند پیلی(چین کوچک) در محل اتصال مچ به سر آستین الزامی است .

انواع پیراهن ها از نظر پلاکت(محل قرار گیری دکمه):

 

پلاکت مشخص:

غیر رسمی ترین نوع پیراهن است و اغلب برای محل کار و استفاده ی روزمره کاربرد دارد .

این نوع پیراهن رایج ترین نوع آن است .ممکن است این پیراهن دارای جیب باشد یا حتی در برخی از آن ها دکمه برای یقه نیز به کار رفته است.

پلاکت فرانسوی:

این نوع پیراهن ساده ترین نوع پیراهن هاست و قسمت جا دکمه آن بدون تا کردن پارچه دوخته می شود.

پلاکت پوشیده:

رسمی ترین نوع پیراهن که قسمت دکمه های آن دارای یک لایه پارچه ی اضافه جهت پوشاندن دکمه هاست و ظاهری مجلسی به پیراهن داده است .

تاکسیدو:

مناسب ترین پیراهن برای مجلس های رسمی است .

در دوخت آن ظرافتی خاص و بی نظیر به کار می رود ، طرح آن میتواند دارای جیب یا بدون جیب باشد .

این پیراهن شباهت به پیراهن هایی باپلاکت فرانسوی دارد و تفاوتشان تنها قابل برداشتن بودن ۴ دکمه بالای تاکسیدو است .

 

انواع پیراهن های مردانه از نظر جنس :

 

نخ و پنبه :

مناسسب ترین و مرسوم ترین نوع پیراهن که به راحتی شسته و تمیز می شود ، فرم گیری عالی روی بدن دارد ، دوام آن ها بالا و رطوبت و گرما را به طور متعادل حفظ می کند.

الیاف مصنوعی :

مهم ترین خصلت این نوع پیراهن مقاومتش در برابر چین و چروک و لکه های رایج می باشد.

خریدن آن خصوصاً در حالتی که بیش از ۵۰ درصد از پارچه الیاف مصنوعی باشد توصیه نمیشود ، اما از نظر قیمت از باقی موارد ارزان تر است .

ابریشمی :

این دسته از پیراهن ها علاوه بر شرایط نگهداری خاص ، دارای قیمتی بالا نیز هشتند اما در ازای بهای زیاد ظاهری شفاف دارد و چشم هرکسی را به خود خیره می کند . در دسته بندی پیراهن های اشرافی و لوکس قرار میگیرد.

 

khatereh
ارسال دیدگاه
X