حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نکات ضروری در خرید کت و شلوار

کت شلوار امیلیو ساچی

کت و شلوار :

کت شلوار نیز یکی دیگر از لباسهای اصلی آقایان است که وجود آن در کمد لباس ها الزامی است .

اما نکته ی حائز اهمیت این است که آیا کت و شلوار موجود در کمدتان با اندام شما هماهنگی دارد یا خیر؟

با توجه به مدل های بالای کت و شلوار های امروزی انتخاب مناسب ترین مدل آن برای خرید نکات زیادی را در بر میگیرد از جمله :

  • تشخیص فرم بدنتان

  • کت چاک دار بهتر است یا بدون چاک ؟

  • اهمیت دکمه ها

  • قوانین اصلی انتخاب کت و شلوار که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت :

تشخیص فرم بدنتان :

اندام ها دارای فرم های متفاوتی هستند که ما آن ها را در یک  دسته بندی ۴ نوعی قرار داده ایم :

  1. قد بلند

  2. قد کوتاه یا کوتاه و ۴ شانه

  3. آقایان لاغر استخوانی

  4. آقایان با اندام ورزشکاری

قد بلند :

برای آقایان قد بلند باید نکاتی رعایت شود که قدشان را بیش از حد بلند جلوه ندهد .

این نکته الزامیست که قد آستین پیراهنتان به اندازه ی ۱ تا ۱٫۵ سانت از سر آستین هایتان بیرون باشد ، توجه داسته باشید که بیش از حد بیرون بودن یا بیش از حد کوتاه بودن آستین پیراهنتان یقیناً جلوه ی بدی به ظاهر شما خواهد داد.

برای پوشاندن بالا تنه ی افراد قد بلند کت های سه دکمه مناسب ترین گزینه است . استفاده از کمربند نیز انتخاب مناسبی است .

کت تکی که طرح عمودی نداشته باشد باعث کمتر در چشم بودن بلندی قدتان خواهد شد و انتخابی بهتر نسبت به کت و شلوار است.

دقت کنید که آستین های کتتان کوتاه نباشد ، قد شلوارتان نیز حتماً باید مناسب باشد نه زیادی کوتاه و نه زیادی بلند ، تنگی و گشادی شلوار نیز به همین صورت باید رعایت شود .

هنگامی که پاچه ی شلوار شما گشاد باشد شلخته و نامرتب دیه خواهید شد و هنگامی که زیادی جذب و تنگ باشد علاوه بر جلوه ی نا مناسب هنگام استفاده باعث راحت نبودن بدنتان نیز می شود.

قد کوتاه یا کوتاه و ۴ شانه :

طبیعتاً افراد قد کوتاه باید لباسی بر تن کنند که آن ها را بلند تر نشان دهد و ما در امیلیو نکاتی ساده را به شما یادآور میشویم تا با رعایت این نکات به راحتی کت و شلوار مناسب انتخاب کنید .

برخلاف قوانینی که برای افراد قد بلند وجود دارد ، شما میتوانید سر آستین های پیراهنتان را بیشتر از یکی دوسانت از سر آستین بیرون بگذارید یا آستین های کت را به بالا بکشید تا دست هایتان بلندتر نشان داده شود ، بدین معنیست که استفاده از کت هایی که آستینی کوتاه داشته باشند ظاهر شما را بد جلوه نخواهد داد .

در صورتی که بالا تنه کوتاهی دارید کت های کوتاهی که دارای ۲ دکمه و یقه انگلیسی باشند برای اندامتان مناسب است .

یک نکته که برای تمامی اندام های مختلف باید رعایت شود کوتاه یا بلند نبودن بیش از حد شلوار می باشد.

استفاده از کمربند برای افراد قد کوتاه هرگز توصیه نشده است .

و درست برخلاف افراد قد بلند استفاده از پارچه های طرح دار عمودی یا چهارخانه های خیلی ریز توصیه می شود .

کوتاه و ۴ شانه :

هر چند آقایانی که دارای شانه ای پهن یا به اصطلاح ۴ شانه هستند کوتاه به نظر نمی آیند اما رعایت نکاتی که برای افراد قد کوتاه گفته ایم کمک میکند تا استایلی جذاب تر داشته باشید .

انواع چاک کت های مردانه

در صورتی که از کت های دارای چاک استفاده می کنید قد شما بلند تر نشان خواهد داد ، و مهم ترین نکته برای افراد چهارشانه اندازه بودن تمامی قسمت های کت و شلوار برایشان است به طوری که اگر حتی قسمت کوچکی از لباس روی بدنتان گشاد باشد یا اضافه به نظر برسد باعث می شود تمام جذابیت استایلتان از بین برود که در این مورد انتخاب کت و شلواری که خیاطتان بدوزد بیشتر توصیه می شود تا کت و شلوار های آماده .

در انتخاب رنگ برای افراد قد کوتاه باید بگوییم که حتماً باید کت و شلوار یک رنگ باشند ، رنگ متضاد کت و شلوار شما را کوتاه تر نشان میدهد ، پارچه هایی با راه راه عمودی نیز انتخاب مناسبی است.

آقایان لاغر استخوانی:

افرادی که اندامی لاغر دارند همواره در تلاش اند تا بدن خود را پر تر نشان داده و جهت انجام این امر میتوانند از نکات گفته شده برای آقان قد بلند بهره ببرید .

برخلاف تصور عموم که شلوار های دارای پلیسه قدیمی بوده ، استفاده از طرح های امروزی آن ها کمک شایانی به استایلتان خواهد کرد .

کت هایی با طراحی شلوغ ، یقه هایی استاندارد دارای ۲ دکمه و کمی توجه کنید مقدار کمی اِپُل در قسمت شانه ها شما را برای رسیدن به هدفتان یاری خواهد کرد .

بهتر است برخلاف باقی اندام ها از لباسهایی که کاملاً اندازه و جذب تنتان باشد استفاده نکنید زیرا باعث بیشتر به چشم آمدن لاغریتان خواهد شد.

آقایان با اندام ورزشکاری:

اکثریت مردم جامعه بر این باوراند که افراد ورزشکار به راحتی لباس مناسب تنشان را پیدا میکنند در صورتی که این افراد در اغلب موارد مجبور به مراجعه به خیاطی شده ، زیرا در اکثر لباسهای آماده تمامی قسمت های لباس فیت و اندازه تنشان نخواهد بود .

با توجه به اندام افراد ورزشکار خرید کت های تک بسیار بهتر از  کت و شلوار بوده زیرا در بعضی از قسمت های بدنشان فضای بیشتری نسبت به سایز کلیشان احتیاج دارند و باز هم درهر صورت مجبور به مراجعه به خیاط خواهند شد .

این قبیل افراد بخاطر داشتن سرشانه های ورزشکاری باید بسیار مراقب باشند تا سرشانه های کتشان خیلی ششق و رق نباشد تا اندامشان همانند جنگجوهای اساطیری ستبر نشان داده نشود .

درست است که افراد ورزشکار هنگامم انتخاب لباسهایشان تمام تلاششان را می کنند تا زحمتی را که برای اندامشان کشیده اند به نمایش بگذارند اما باید این نکته را در نظر داشته باشند که لباس هایشان بیش از حد هم جذب تنشان نباشد تا بعث دیده شدن درز قسمت های مختلف شود و بتوانند در صورت نیاز با لباس های تنشان هم فیگور بگیرند.

به صورت کلی بهتر است انتخاب هایتان را محدئود کنید به لباس هایی که مناسب ترین ظاهر را با فرم بدنتان به نمایش می گذارند و به کیفیت پارچه ی کت و شلوارتان نیز توجه داشته باشید که از رکن های اصلی شیک بودن استایلتان است.

انواع مختلف دکمه های کت مردانه

اهمیت دکمه ها:

کت هایی با دکمه های کم برای مجالس رسمی به کار برده میشوند به دلیل داشتن یقه ی باز تر که پیراهن را به خوبی به نمایش گذاشته و باعث رسمی تر شدن ظاهر میشود.

آقایان ایرانی برخلاف مردان اروپایی که کت های ۲ دکمه را برای مهمانی ها نیز میپوشند ، کت های سه دکمه را ترجیح میدهند، در این باره باید بگوییم که هرچه تعداد دکمه های کئ بیشتر باشد کت از حالت رسمی خود دورتر شده و حالتی مدرن و فانتزی پیدا میکند.

در اصل باید قبل از انتخاب تعداد دکمه های کت قد کت را با توجه به اندامتان انتخاب کنید ، معمولاً کت هایی که ۲ دکمه دارند برای مردان کوتاه قد و کت هایی که ۳ دکمه دارند برای آقایان باقد بلند مناسب هستند.

نوعی دیگر از کت ها دارای دو ردیف دکمه هستند که اصلاً برای افراد چهارشانه مناسب نبوده و عرض شانه ها را بیشتر نشان میدهد.

اگر تصمیم گرفته اید که تنها یک نوع کت و شلوار در کمدتان نگهدارید باید از خیر کت های تک دکمه بگذرید ، این کت ها بیش از حد رسمی بوده و مناسب باقی مجالس و مهمانی ها نمی باشد.

اهمیت جنس پارچه :

یکی دیگر از معیار های سنجش رسمی با غیر رسمی بودن کت و شلوار جنس پارچه ی آن است .

به طور عام رسمی بودن کت ها با میزان پشم موجود در پارچه ی آن ها سنجیده می شود ، هرچه درصد پشم به کار رفته در پارچه بیشتر باشد کت و شلوار رسمی تر است .

البته ضعف بزرگی که کت و شلوارهایی با درصد بالای پشم در پارچه دارند چروک شدن به سرعت و بیش از حد آن هاست ،بنابراین عقل حکم میکند که در محیط اداری از آن ها استفاده نکنیم و تنها برای مجالس رسمی در کمد نگهشان داریم.

کت شلوار های کتان در دسته غیر رسمی ها قرار گرفته و کاملاً مناسب برای مهمانی های دورهمی و ساده هستند ، ترکیب کت کتان با تی شرت یقه هفتی که رنگی روشن داشته باشد نتیجه زیبایی به همراه دارد ، البته باید در سرشانه های کت های کتان دقتی بسیار داشته باشید زیرا با توجه به جنس کتان در اغلب موارد سرشانه ها بزرگ و پهن دوخته میشوند و باعث از بین رفتن جذابیت های ظاهریتان خواهند شد .

یکی دیگر از مسائل حائز اهمیت در انتخاب کت کتان آستر داشتن یا نداشتن آن است که بدون آستر بیشتر توصیه می شود.

اهمیت سایز:

همانطور که تا الآن چندین بار ذکر کردیم سایز  کت و شلوارتان نباید خیلی بزرگ یا زیادی جذب باشد، سرشانه ها باید کاملاً فیت باشند ، قد کت و شلوار را طبق نکاتی که بیان کردیم انتخاب کنید ، رعایت همین نکات به ظاهر کوچک تأثیر بسیار بالایی در خوشتیپ به نظر رسیدنتان خواهد داشت .

برای انتخاب قد مناسب کت دستتان را بغل بدنتان قرار داده و اندازه قد کت را با انگشت شصتتان مماس قرار دهید .

بلندی یقه باید به اندازه ای باشد که یقه پیراهن علاوه بر دیده شدن بیرون از کت هم باشد .

برای تنظیم قد شلوار باید به گونه ای انتخاب کنید که هنگام قدم برداشتن جورابتان دیده نشود ، هرچند که بسیار بهتر است جورابتان را همرنگ با کت و شلوارتان انتخاب کنید .

سایز بندی کت و شلوار نسبت به باقی سایز بندی های مردانه متفاوت است .

بین سایز کت و شلوار اختلافی وجود دارد که واحد اندازه گیری آن drop است . برای مثال کت و شلوار سایز ۴۶ که خریداری میکنید با drop 4 دارای شلوار سایز ۴۲ می باشد ،drop ها بسته به نوع برش های کت در ۴،۶ و ۸ موجود هستند .

اهمیت رنگ :

برای مجالس رسمی رنگ های تیره بسیار مناسب بوده از طیف خاکستری تا ذغالی و مشکی که حتماً هم ساده و بدون طرح باشند استفاده کنید .

برای مهمانی های غیر رسمی میتوانید از پارچه های چهارخانه و راه راه استفاده کنید.

تناسب قد بالاتنه و پایین تنه :

اگر بالا تنه شما بلندتر از پاهایتان است به شدت از استفاده ی کت های بلند و شلوار های دم پا بپرهیزید زیرا تنها کاری که این لباس ها با ظاهرتان می کنند کوتاه تر نشان دادن پاهایتان است .

یا اگر بالعکس پاهای بلندی نسبت به بالا تنه خود دارید کتی با یقه ی برگردانی که باریک و باز باشند مناسب تر است .

آقایان چاق دقت کنند:

آقایان چاق باید نکاتی را همواره به خود یادآور شوند تا در انتخاب هایشان وقت به خرج داده و لباسی خریداری نکنند که آن ها را چاق تر از چیزی که هستند نشان بدهند .

پارچه های براق ، ضخیم ، دارای چهارخانه درشت شما را صد در صد درشت تر از قبل نشان خواهند داد، بهتر است از رنگ های تیره و مات بهره ببرید ، کت هایی که در پشت آن ها چاک دارد علی الخصوص ۲ چاک برای افرادی با هیکل درشت مناسب نبوده خصوصاً در صورت داشتن گودی در ناحیه کمر .

بر طبق بررسی ها کت هایی که از زیر بغل تا کنار ران پا برشی راسته دارند  برای مردانی با اندامی درشت مناسب است .

انواع مختلف جیب های کت مردانه

مدل های جیب کت مردانه :

معمولی ترین و عام ترین حالت یک جیب روی سینه در سمت چپ قرار دارد، زبانه های جیب با اندازه و مدل یقه طراحی و دوخته می شود .

مدل تیکت : معمولاً در داخل کت ها برای نگه داشتن بلیت و مدارک به کار میرود.

مدل جت : همانند تاکسیدو می باشد و ظاهری عالی دارد.

مدل زاویه : اسپرت ترین مدل که حتما باید دارای زبانه باشد .

مدل زبانه : آراستگی و شیکی را بیشتر کرده و بسیار جذاب است.

مدل وصله : مناسب برای کت های اسپرت و از اسمش نوع دوختش هم پیداست .

دکمه سر آستین کت ها:

برای کت های استاندارد تک دکمه ،دکمه در سرآستین ها مناسب است .

برای کت هایی با ۲دکمه ، هم از سر آستین ۴ دکمه و هم ۲ دکمه استفاده میشود.

برای کت هایی با ۳ دکمه ، سر آستین ۳ دکمه نیز مناسب است .

تنوع آسترهای داخلی :

آستر کت برخلاف تصور همه نشان دهنده  کیفیت کت می باشد که معمولاً جنس آن می تواند از کتان ، ابریشم یا پلی استر باشد.

کت هایی که آستر ندارند مناسب آب و هوای گرم و فصل تابستان بوده و حس سبکی و تنفس می دهد.

آستر دوزی کت را سنگین می کند و داخل کت را مستحکم تر میکند ، کت شلواری که در محل کار میپوشید باید از نوع آستر دار بوده و علی الخصوص مناسب فصل زمستان می باشد که گرما را در لایه های خود نگه میدارد.

کت های نیم آستر شکل بهتر و صاف تری نسبت به تمام آستر ها دارند و بخاطر استفاده از پارچه ریزبافت اضافه وزن کمتری دارند.

 

 

khatereh
ارسال دیدگاه
X